با ۳ خاصیت ویژه چای سبز برای مبارزه با پیری آشنا شوید.

با ۳ خاصیت ویژه چای سبز برای مبارزه با پیری آشنا شوید.

از گذشته های دور تا به حال همیشه انسان به دنبال راهی برای جوان شدن و یا جوان ماندن بوده است ،شادابی و طراوت جوانی دارایی ارزشمند اما گذرای انسان و دست یافتن به اکسیر جوانی از رویاهای همیشگی او بوده است ،چای سبز یکی از همان اکسیرهای جوانی هست که امروزه در دسترس همه ما قرار دارد .

افراد چگونه پیر می‌شوند؟

بر اساس نظریه رادیکال‌های آزاد، فرآیند پیری در اثر واکنش شیمیایی از داخل سلول‌ها صورت می‌گیرد. در اثر این واکنش، مواد سمی که آنها را با نام رادیکال‌های آزاد نیز می‌شناسیم، تولید می‌شوند. در این مرحله، فرآیند پیری فرد شروع می‌شود. مولکول‌های این رادیکال‌ها به سلول‌های سالم آسیب می‌رسانند و اکسیژن سلول‌ها را خالی می‌کنند، از طرف دیگر باعث کاهش تولید کلاژن می‌شوند. لازم است بدانید کلاژن نقش حیاتی در حفظ حالت کشسانی و درخشندگی پوست دارد. به عبارت دیگر، این کلاژن است که پوست فرد را شاداب و سرزنده نگه می‌دارد.

به این ترتیب، به هر اندازه که این رادیکال‌های آزاد در بدن فرد بیشتر حضور داشته باشند، فرد ظاهر پیرتری پیدا می‌کند. در این بین عواملی نظیر پرتوهای فرابنفش، رژیم‌های غذایی نامناسب، مصرف دخانیات و… به افزایش رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند.

اکنون وقت آن فرا رسیده است که ببینیم این چای برای مبارزه با پیری چه خاصیت‌هایی را در آستین پنهان دارد:

۱- جلوگیری از پیر شدن سلول‌ها

بر اساس نتایج یک تحقیق در چین، سلول‌های آقایانی که چای سبز میل می‌کنند نسبت به مردهایی که از این چای نمی‌نوشند، کند‌تر پیر می‌شود. محققین، وجود آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این چای را دلیل این امر می‌دانند.

۲- محافظت از زانوها

چای سبز سرشار از ماده‌ای به نام فلاونوئید است، این ماده به سالم و جوان ماندن مفاصل زانو کمک می‌کند. این ماده در کاهش تخریب غضروف و کلاژن در مفاصل تاثیر دارد. فلاونوئید از رماتیسم و ورم مفاصل نیز جلوگیری می‌کند.

۳- شاداب نگه داشتن پوست

چای سبز، حاوی آنتی‌اکسیدان و مرطوب‌کننده‌ای بسیار عالی است که با خاصیت پاک‌کنندگی خود باعث درخشندگی پوست می‌شود. برای این کار کافی است تا یک تکه پارچه نخی را داخل فنجانی که چای سبز در آن وجود دارد فرو برده و باقی‌مانده چای سبز را بر روی پوست صورت خود بمالید.

چای سبز چگونه باعث کاهش سرعت پیری می‌شود؟

چای سبز دارای غلظت بسیار بالایی از پلی‌فِنُل و کاتچین است. به عبارت ساده‌تر، این مواد که آنها را با عنوان آنتی‌اکسیدان هم می‌شناسیم به نابود کردن رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند و در نتیجه فردی که چای سبز می‌نوشد، پوستی شاداب و جوان دارد.

چای سبز سرشار از OPC، است. این ماده را به عنوان یکی از موثرترین آنتی‌اکسیدان‌ها می‌شناسیم و گفته می‌شود که در کاهش پیری زودرس تاثیر زیادی دارد. البته این ماده باید حتما از داخل، به سلول‌های بدن برسد و نتیجه اثربخشی تماس موضعی این آنتی‌اکسیدان قوی با پوست بدن هنوز مشخص نشده است؛ اما انتظار می‌رود که به صورت استعمال موضعی نیز بتوان روی خاصیت مواد موجود در چای سبز، حساب باز کرد.

همان‌‌گونه که در بالا هم اشاره کردیم، رادیکال‌های آزاد نقش بسیار مهمی در فرآیند پیری دارند و خوشبختانه چای سبز حریف بسیار خوبی برای رادیکال‌های آزاد به‌شمار می‌آید. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم نوشیدن چای سبز را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید، تا در کنار بهره بردن از خواص دیگر چای سبز، به لطف ترکیبات موجود در این چای، به پوست خود شادابی و جوانی را هدیه دهید.

منبع :اردمی

0 0 vote
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x